Uluslararası Fiziksel Tiyatro ve Maske Atölyesi

Uluslararası Fiziksel Tiyatro ve Maske Atölyesi
Maskeler - İnsan Unsurunu Aktarmak

Atölyede katılımcılar, farklı maske çeşitleriyle, onların belirli özellikleri ve iletişim yapılarıyla tanışacaklar. Maske dünyasının esas terimlerine ve maske oynatımındaki beden tekniklerine açıklık getirmek için nötr maskeyle başlanacak. Parçası olduğumuz sosyal ve kültürel kodlar ile Pierre Bourdieu'nun Habitus kavramını fiziksel tiyatro için bir araç seti olarak kullanarak teorik bir söylemle yola çıkıyoruz. Maske çalışması, maske performansının merkezinde duran özellikleri ve vücut tekniklerini netleştirmek için Nötr maske ile başlar. Sonraki adım ise Arkaik maskeler: “İçinde yatan sosyallik”. Bu maskeler, toplumsal arketipleri, bunların performans alanındaki konumlarını, iktidar ilişkilerini ve toplumsal yapıların değişimini ifade edip, kahramanca yükselişleri, trajik düşüşleri ve trajikomik dönüşümleri görselleştirir. Bir sonraki adım olarak Larva maskeleri kullanacağız, onları bir clown’un oyunbazlığı ve kendiliğindenliğiyle birleştireceğiz. Burada farkındalığa, sadeliğe, açıklığa ve sezgiselliğe odaklanacağız. Amaç oyuncunun sahnede özgürleşmesine ve her şeyin gerçekleşebildiği eşsiz anları yaratmasına olanak sağlayan, var olma anlarına ulaşmak. Şiirsel bir alanda seyirciyi yakalayan anları… Commedia dell´Arte'nin yarım maskelerini kullanarak, karakterlerin beden dili, etkileşimi, ritmi ve temposu ile çalışılarak atölyeyi bitireceğiz. Ayrıca katılımcılarla bu tiyatronun; grotesk kökenlerini ve onun, maskelerin dünyasına yapılan yolculuğunu, ortaçağ grotesk bedeninin teatral dönüştürmelerini inceleyeceğiz. Aşıklar ve kusursuz bir idol arayışları, cehennem fişeği Zanni, Arlecchino ve çoğalan kaosu, kapitalizmi tanıtırken gençliğin cezbedici meyvelerinin peşinde koşan Pantalone ve Dottore… Bunun yanında tüm ekibin gülünç çatışmaları, ihtiyaçları ve eylemleri, şehvetli tutkuları ve korkunç arzularının sürekli süzülmekte olan gerçekliğe dokunuşu. Güldürü sanatı üzerine toplumun sınırları ve toplumsal ve kültürel kodların dönüşümünde groteskin işleviyle ilgilenen bir araştırma…

Masks - Communicating the human factor
The workshop will introduce participants to different mask styles and their specific qualities and communication structures. We take off with a theoretical dicourse about encorporated social and cultural codes and Pierre Bourdieu´s concept of Habitus as a toolkit for physical theatre. The mask work starts with the Neutral mask to clarify central terms and body techniques of mask performance. Next steps are Archaic masks – »The social within”. These masks visualise social archetypes and their positions in a performing space, power relations and the change of social structures, heroic rises, tragic falls and tragicomic transitions. After the Archaics we move on to Larval masks. To work on their poetic quality we combine them with the playfulness and spontaneity of a clown, focusing on simplicity, clarity and intuition to reach a state of being that allows an actor to free himself on stage, creating these unique magic intersections where everything can happen. Moments that capture the audience and ravish them into a poetic space. We finish the workshop with the half masks of the Commedia dell´Arte, working with the main characters and their body language, interaction, rhythm and tempo. In addition we introduce the grotesque origins of the Commedia dell´Arte. Combining historical research with performing experience, we examine the theatrical translations of the medieval grotesque body and connect its mind set to the characters and techniques of the later Commedia dell´Arte – the Lovers and their quest for the impeccable ideal, the helldriven Zanni, Arlecchino and his proliferating chaos, Pantalone and Dottore chasing the tantalizing fruits of youth while introducing capitalism and of course the comic clashes of the whole mob in large, needs and deeds, lecherous passions and dire desires bumping up against an everfloating reality. It´s a study in comic art dealing with the fringes of society and the function of the grotesque in the transformation of social and cultural codes.

Eğitmenler: John Finbarr Ryan
Finbarr Ryan, otuz yılı aşkın süredir fiziksel komedi, sirk, tiyatro, vodvil, kabare üzerine çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır. Oyuncu ve maske yapımcısı olan Finbarr, Kopenhag’da Fiziksel tiyatro okulu olan Commedia School’da eğitim aldı ve çalışmalarında temel üç alanda uzmanlaştı: Maske, Clown ve Grotesk.

Dario Fo ve France Rame ile hikaye anlatıcılığı üzerine çalışan Finbarr daha sonra Donato Sartori ile uzun yıllar maske yapımcılığı üzerine çalıştı. İtalya’da Carl Mazzone-Clementi ile Commedia del Arte üzerine çalıştı ve bu alanda birçok performans üretip dersler verdi. Çalışmalarını maske yapımı, maskeler ve maskenin modern tiyatrodaki yeri üzerine araştırmalar yaparak sürdürmektedir.

Petra Föhrenbach
Petra Föhrenbach, Berlin Humboldt Üniversitesi tiyatro ve kültürel incelemeler mezunudur. Tiyatro araştırmacısı ve dramaturgu olarak Almanya, İtalya ve İskandinav ülkeleri gibi Avrupa’nın birçok üniversitesinde dersler veren Föhrenbach, şu sıralar Berlin Sanat Akademisi ve Kopenhag Üniversitesinde, Commedia dell´Arte sanatının maskeyle iletişim olanakları ve sosyal tarihi derslerini veriyor. Uzun yıllar tiyatro makyajı üzerine çalışmalar yapan Petra, “Grips Theater Berlin” makyaj bölümü lideri olarak çalıştı. Avrupa’daki birçok tiyatro ve kurumda maskelerin hareketi, kültürel tarihi ve pedagojisi üzerine dersler verip, tasarımlar yaptı ve projeler gerçekleştirdi. Commedia School’da makyaj ve maske dersleri de veren Petra, güncel olarak, fiziksel tiyatro ve sosyal değişim üzerine araştırmalarını sürdürmektedir.

Eğitmenler hakkında daha fazla bilgi için: http://teatermasker.dk/workshops/performing.htm

Her bir atölyeye katılım ücreti 4.000 TL olarak belirlenmiştir.

1 Temmuz’a kadar tek atölyeye kayıt yaptıran katılımcılara %10, iki atölyeye birden kayıt yaptıran katılımcılara toplam ücret üzerinden %20 indirim uygulanacaktır.

Atölyelerde Türkçe çevirmen bulunacaktır.
İletişim: 0216 330 58 00 - 0216 330 58 01