ÇOCUKLARLA SİNEMA

·KADRO

·BASINDA ÇIKANLAR

·BİLET AL28 Mayıs 2022 Saat: 12.00

ÇOCUKLARLA SİNEMA

6-12 Yaş Çocuklarla Sinema Atölyesi
"Her Çocuk Bir Yönetmen"

Çocuklar yönetmenliğe ilk adımlarını atıyor. Bu atölyeye katılan çocuklar, yedinci sanat sinemaya dair temel bilgileri eğlenerek öğrenecekler ve Mükerrem Yıldız ve Gürşat Özdamar eşliğinde bir çizgi film yapımını deneyimleyerek beraber üretmenin coşkusunu yaşayacaklar. Renkli kağıtlar, boya kalemleri, renk renk oyun hamurları, hatta sebze ve meyveler bize yardımcı olacak. Gerisi hayal gücümüze kalıyor.

Sinema çocukların da kendilerini ifade etmelerini ve yaşama dair sorular sormalarını sağlayan önemli bir sanat. Resme ya da fotoğrafa meraklı, yeni bilgiler edinme konusunda sabırlı, elindeki malzemeyi arkadaşlarıyla paylaşmayı bilen, öykü dinlemeye ya da anlatmaya hevesli 6-12 yaş aralığındaki tüm çocukları sinema atölyemize bekliyoruz.

Atölye İçeriği
-Animasyon (canlandırma sineması) konusunda temel bilgileri edinmek
-İlgili teknik donanım ve malzemeleri tanımak
-Bir animasyon filmin yapım aşamaları hakkında genel bilgi edinip stopmotion tekniği ile çizgi film yapımını deneyimlemek

Bunları yaparken:
-Ağır teorik çalışmalar yerine pratik uygulamalara dayalı,
-Ezberleme yerine çocukların deneyimleyerek öğrenmelerine fırsat verilerek,
-Drama teknikleriyle, oyun oynayarak ve eğlenerek,
-Rekabet içinde değil dayanışma ile…

Katılan çocuklara CANLAN! Çocuklarla Sinema kitabı hediye edilecek.

Süre
40’ar dakikadan iki ders halinde, ara ile beraber toplam 100 dakika

Kontenjan 10 çocuk

İletişim
0216 3305800
0216 3305801

Atölye Yürütücüleri

Mükerrem Yıldız
Hikaye yazarı, Kültürlerarası İletişim alanında bir akademisyen. Açık Radyo’da bilinen ve bilinmeyen kadın hikayelerine yer veren "Hayattan Hikayeler" programının hazırlayıcısı ve sunucusu. İstopmotion sinema atölyelerinin film hikayesi yazarı ve drama çalıştırıcısı. Koşan Kaplumbağa Anaokulu sinema atölyesi hikaye geliştiricisi. Yetişkinlere ve çocuklara masallar anlatan bir anlatıcı. Şişli Kent Konseyi Kültür Sanat Meclisi üyesi. İki güzel insanın annesi. İnsan olmaya çalışan acemi.

Gürşat Özdamar
Yönetmen, Yazar, İstopmotion Çocuklarla Sinema Atölyeleri yönetmeni ve CANLAN! Çocuklarla Sinema kitabı yazarı. Kitapta bir stopmotion film yapım süreci, hazırlık aşamasından filmin izleyiciyle buluşmasına dek ele alınıyor. Böylelikle çocukların kendi filmlerini daha kolay yapmaları mümkün oluyor. Kitap, alanında yayımlanan ilk Türkçe kaynak. Sine-Sen Sinema Emekçileri Sendikası Disiplin Kurulu üyesi.

Süre: 105' tek perde