BUFFOON ve GROTESK

BUFFOON ve GROTESK

Bu atölye Jacques Lecoq ve Ole Brekke'nin öğretileri ile onların Grotesk ve Buffoon çalışmaları temelinde yürütülecektir. Buffoon için grotesk tarzda bir clown diyebiliriz, belki de toplum tarafından dışlanmış daha zeki bir clown, gizemli bir havası var. Buffoon, başkalarının söyleyemediklerini konuşmaya cesaret edebilen toplumun sınırında yaşayan bir karakterdir. İnsan kabalıklarının saçmalıkları ile alay etmekten ve taklit etmekten zevk alır. Burada soru, biri kaba ya da yıkıcı olmadan diğeri ile nasıl alay edebilir?

Bu atölye Grotesk ve Buffoon'a giriş niteliğinde olacaktır. Her katılımcı kendi içinde saklanan farklı karakterleri keşfetme ve kendi buffoon’larını geliştirme fırsatına sahip olacak. Modern fiziksel tiyatroda, Buffoon, gizli oyunculuk niteliklerini ortaya çıkarmak ve performans sanatçıları olarak oyun alanımızı genişletmek için eşsiz ve mükemmel bir yöntem olarak kullanılır. Çılgınlığın tadını çıkarın - “Buffoon, çılgınlığın bir parçasıdır; gerçeği kurtarmak için gereken çılgınlığın (Jacques Lecoq)”. Atölye sırasında, bedenlerimizin olası karakterlerin ortaya çıkmasına izin verecek kadar açık ve özenli olması için fiziksel tiyatrodan farklı egzersizler yapacağız. Katılımcılar, toplumun güncel ve hassas sosyal meseleleriyle etkili ve yıkıcı olmayan bir şekilde nasıl yüzleşeceklerini keşfedecekler. Buffoon ve Grotesk üzerine yapılacak bu atölyede, ayrıca grup ve ikili doğaçlamalar, kostüm hazırlama ve küçük grup sunumları da gerçekleştirilecektir.

Ruth Lerche:
Paris'teki “Ecole International de Theatre Jacques Lecoq”dan 1996 yılında mezun oldu. 2002'den beri The Commedia School'da eğiticilik yapmakta ve burada melodram, komedi, trajedi, buffoon, clown ve fiziksel tiyatro dersleri vermektedir. Başta Danimarka olmak üzere Bangladeş, Sri Lanka, Japonya, Türkiye, Mısır vb. ülkelerde çeşitli tiyatro grupları ve kurumları için komedyen, performans sanatçısı ve drama eğitmeni olarak çalıştı. Son yıllarda çocuklar için sahaya-özgü tiyatro biçimleri araştırdı. Şu anda The Commedia School’da yardımcı yönetmenlik yapmaktadır.

Buffoonery and Grotesque.
“Bouffons are a gang of outcasts, who believe in nothing and make fun of everything” This workshop is based on The Commedia Schools work with the Grotesque and Buffoon. The bouffon is the more intelligent cousin of the clown, but unlike the clown we laugh at, the bouffon laughs at us. They exhibit the doings of mankind and make fun of our hierarchies and self-righteousness. They find pleasure in mocking and imitating the absurdities of the human being. The Buffoon is the deformed outcast of society emanating from the mysterious, daring to speak what others will not. This course will be an introduction to the Grotesque and the Buffoon. Each participant will have the opportunity to explore the different grotesque characters and develop their own buffoon. In modern physical theatre, the Buffoon is used in a unique and wonderful way to bring out hidden acting qualities and extend our range as performers. Enjoy the madness – “Buffoon is a part of the madness, the madness necessary to save the truth.” (Jacques Lecoq).

During the workshop, we will do different exercises from the physical theatre for our bodies to be open and attentive enough to allow the possible characters to emerge. The participants will discover how to confront the public about sensitive current social issues in a manner that is effective and yet not destructive. The workshop will also include group and partner improvisations, preparing a costume, and creating small group presentations.

Ruth Lerche:
Educated from Ecole International de Theatre Jacques Lecoq (1996) in Paris. Teacher at The Commedia School since 2002, where she teaches melodrama, human comedy, tragedy, buffoons, acro-theatre, and clown. She has worked as a freelance comedienne, performer, and drama teacher for a range of theatre groups and institutions in Denmark and abroad (Bangladesh, Sri Lanka, Japan, Turkey, Egypt, etc.). Ruth has for several years explored site-specific theatre for and with children. She is now the co-director of The Commedia School.

Her bir atölyeye katılım ücreti 4.000 TL olarak belirlenmiştir.

1 Temmuz’a kadar tek atölyeye kayıt yaptıran katılımcılara %10, iki atölyeye birden kayıt yaptıran katılımcılara toplam ücret üzerinden %20 indirim uygulanacaktır.

Atölyelerde Türkçe çevirmen bulunacaktır.
İletişim: 0216 330 58 00 - 0216 330 58 01