Çok Bilenler için Tüm Yönleriyle Güncel Sanat - Süreyyya Evren

1. Hafta: Sanatta Bugün Üzerine Konuşulası Ne Var / ve buna kim karar veriyor?

 

2. Hafta: Sanatta Paranın ve Çalışmanın Halleri Nelerdir / ve bunu kim ödüyor?

 

3. Hafta: Sanatçı Hiç Var Olmasaydı da Yaratmak Gerekir miydi? / ve bu kimin dahiyane fikri?

 

4. Hafta: Sanatta ve Hayatta İyi Olan Nedir? / ve bu soru neden hâlâ işlevli?

 

 

 

Süreyyya Evren

1991’den beri yayımlanan çalışmalarıyla, edebiyat, çağdaş sanat ve siyaset teorisi üzerinde yoğunlaştı. Yayımlanmış çok sayıda romanı, öykü kitabı, şiir kitabı, denemeleri, derlemeleri, incelemeleri ve çocuk kitapları var.

Sanat alanındaki çalışmalarından şunlar sayılabilir:

Türkiye güncel sanatı üzerine kapsamlı derlemeler olan Kullanma Kılavuzu, Türkiye’de Güncel Sanat 1986-2006’nın (2007), 101 Yapıt, Türkiye Güncel Sanatı'nın Kırk Yılı (2011) ve Kullanma Kılavuzu 2.0, Türkiye’de Güncel Sanat 1975-2015 ile Çocuklar için Türkiye Güncel Sanatı (2013) kitaplarını Halil Altındere ile birlikte hazırladı. Sanat yazılarını da içeren kitabı Aranan Kitap (2007; 2. Baskı 2016) ve Buluntu Kitap (2017) yanı sıra Kayıplar Ülkesiyle Dans (2008) adlı monografi çalışması yayımlandı. Art-ist Yayınları sanatçı kitapları dizisinin editörlüğünü üstlendi. Framework, Third Text, Springerin, Kunstforum, Sanat Dünyamız ve İstanbul Art News gibi sanat dergilerine sık sık yazılar yazmakta. Çeşitli katalog metinleri kaleme aldı, İstanbul Bienali’nin 11.sinin ve 13.sünün kitaplarına birer metinle katkıda bulundu, Istanbul Bienali’nin 14.sünün yayınlarının editörlüğünü üstlendi. Şener Özmen’in “Filtresiz” (2016) başlıklı Arter’de gerçekleşen solo sergisinin küratörlüğünü, "Zihnini Kilitle" (2004) adlı bir Berlin-İstanbul sergisinin küratörlüğünü (Stephan Kurr ile birlikte) ve “GoGetThemTiger!” (2013) başlıklı bir Viyana sergisinin küratörlüğünü (Burak Delier ile birlikte) yürüttü. “Postanarşizm ve Güncel Sanat” (Kasım-Aralık 2012) başlıklı Sanat Dünyamız özel sayısını ve "İktidar, Konsensus ve Sanatın Cevapları, Finlandiya Güncel Sanatı Örneği" (Haziran 2005) adlı Art-ist özel sayısını (Sezgin Boynik ile birlikte ) hazırladı. Osman Hamdi Bey'den Picasso'ya Çocuklar için Sanat (2015) adlı çocuklar için sanat kitabını Zaman Makinesi ile Bir Gezinti, Çocuklar İçin İstanbul Bienalleri (Bige Örer ile birlikte, 2015) izledi. İngilizceden Türkçe’ye sanat konulu çevirileri arasında Küresel Sanat Pusulası - 21.Yüzyıl Sanatında Yeni Yönelimler (Mine Haydaroğlu ve Dilek Şendil ile birlikte, 2015), Mülkiyeti Geri Almak? (Evrim Kaya ile birlikte, 2016), Tarih Boyunca Sanat (Dilek Şendil ile birlikte, 2015), Pardon Neye Bakmıştınız? Modern Sanatın 150 Yıllık Şaşırtıcı, Sarsıcı, Kimi Zaman da Tuhaf Hikâyesi(2015) yer almaktadır. Arter’de editör olarak çalışmaya devam ediyor.

Doktorasını siyaset bilimi alanında İngiltere’de Loughborough Üniversitesi’nde tamamladı. Kaçınılmaz, Karaşın, Siyahî, AnarchistDevelopments in CulturalStudies, Sıcak Nal, Duvar ve Natama dergilerini çıkartan ekipler içinde yer aldı. Roman, öykü, şiir, denemeler, incelemeler, derlemeler ve çocuk kitapları dahil çok sayıda yayımlanmış kitabı bulunur. SPOT, İstanbul Modern, Kültür Üniversitesi, Hayat Bilgisi dahil pek çok kurumda modern sanat, sanat sosyolojisi ve güncel sanat üzerine seminerler verdi.

 

 

Süreyyya Evren’le ‘’çok bilenler için tüm yönleriyle güncel sanat’’ Semineri’nin tarih, saat ve fiyat bilgileri

 

Başlama tarihi ve saati: 19 Ekim 2017 / 19.00-22.00 (4 hafta her Perşembe)

 

Fiyat: Tam 120TL, öğrenci 80TL, tek ders ücreti tam 35TL, tek ders ücreti öğrenci 25TL