Çocuklar İçin Dans Atölyesi

Oyun, hareket ve dans odaklı olan atölye çalışması çocukların kişisel gelişimini, yaratıcılıklarını ve iletişimini esas alan bir çalışmadır.

Çocukların bu çalışma içerisinde kendi aralarındaki diyalog ve kontağı geliştirirken aile ve yaşadıkları sosyal çevre içindeki yaşam alanları ile bağlarını güçlendirip var oluşlarını ve potansiyellerini ortaya çıkarmak öncelikli hedeftir.

Bir kaç aşamadan oluşan çalışma başlıklar altında şöyle sıralanabilir:

 

1. Tanışma

 Tanışırken bir ritim oyunu oynuyoruz. Herkesin kendini istediği gibi tanıttığı bu bölümde ritim tutarak konuşma oyunu oynuyoruz. Bu bedensel çalışmanın ilk aşaması olan bölüm, dansa geçişimizin ilk aşaması.

küçük sayılı adımlarla ilk dansımızı, basit 4 yön üzerinden (yönleri çocuklar belirliyor) yaratmaya başlıyoruz. 

2. Yaratım

 Basit dans freyzleri ile bedensel formları geliştirmek için teknik olarak ileriye götüren çalışma, tempoyu artıran ve çocukların fiziksel enerjilerini dışarıya aktarmalarını sağlayan bir teknik. Eğitmeni taklit ederek belli hareket formlarını, kendi bedenlerinde uygulamaya çalışıyorlar. Bu bölümün ikinci kısmında ise öğrendikleri bu dansın içine, kendi istedikleri bir hareket kalıbını ya da dansı dahil ediyorlar.

3. Sohbet

 Bu bölümde iki ya da üç çocuğun karşılıklı hareket dansını gerçekleştiriyoruz. Bu bölümde, birbirlerini dinlemeyi, alan açmayı ve söylemek istediklerini partnerleri ile paylaşmayı izleyen bir çalışma akışı gerçekleşiyor. Tüm bu çalışmalar eğitmenin yönlendirmesiyle gruplar halinde gerçekleşiyor.

 

 

 

Yeşim Coşkun

Mimar Sinan Modern Dans Ana Sanat Dalı’ndan 2008’de mezun oldu. Halen aynı bölümde yüksek lisans öğrenimine devam etmektedir.

 3-4 yaş grubu özel bale dersleri, liselerde çağdaş dans atölyesi, ilk okullarda yaratıcı dans atölyeleri gerçekleştirmiştir.

 Kendi dans ve koreografi çalışmalarının yanı sıra

Moda Sahnesinin oyunları içerisinde koreografisini yaptığı eserler vardır.

Vinyasa (yoga) eğitmenlik sertifikasını Haziran 2017’de almıştır.

Mezopotamya Dans Topluluğunun kurucusudur. 2005’ten beri çağdaş dans atölyelerini her yıl ekim-mayıs ayları arasında sürdürmektedir.

Daha önce ders verdiği okullar arasında; Kadırga İlk Öğretim okulu (4.sınıflar) ve Anaokulu(3-5yaş arası çocuklar), İstanbul Erkek Lisesi (13-17yaş arası gençler) yer alır.

 

Bu program 6/11 yaş grubu için geçerlidir.