AKADEMIK VE DISIPLINLERARASI RESIM ELESTIRISI YONTEMI VE ILETISIM MATRISİ

AKADEMIK VE DISIPLINLER ARASI RESIM ELESTIRISI YONTEMI

 

Prof. Dr. Tayfun Akkaya, ortacagdan baslayarak gunumuz resim sanatina dek, bir resim elestirisi yontemi sunacaktir.

Bu konuda kuram gelistiren Prof. Dr. Tayfun Akkaya, Ortacag, Ronesans, Maniyerizm, Barok, Rokoko, Neo Klasizm, Romantizm, Realizm, Empresyonizm, Modern Resim, Cagdas Resim basliklari altinda, her donemden 2 resmi elestiriye acarak bir sunum gerceklestirecektir.

Resim elestirmenleri, Sanat Yazarlari, Sanat Yonetmenleri, Resim Sanati egitmenleri, Koleksiyonerler ve ilgili kisiler bu sunumdan yararlanabilir.

 

ILETISIM MATRISI

 

Iletisim Matrisi deyince, "Matris" tanimlamasi ile ilk sikintiyi yasiyoruz. Nedir bu Iletisim matrisi, neden Matris dedik dersek,iletisimin icinde barindirdigi bir cok ayrintiyi, tek bir kelime ile ifade edebilme istegidir. Iletisimi ana basliklar ile, deneyimlerimizi paylasarak gorecegiz. Bu basliklarin onemi, bizleri iletisimde basariya goturecek kucuk ipuclarini, bize kisaca animsatacak olmalaridir. Yani kafamizda birer imge olarak kalacaklar. Kisilerin de katilimina acik, interaktif bir sunum olacaktir.

Iletisimin Boyutlari, Etkin ve Empatik Iletisim, Kapsama Alanlarimiz, Etkin Iletisim Becerileri, Iletisimde yapilan hatalar. Iletisimde renk skalasi, Beden Dili, Ikna Yontemleri ve Manipulasyon Teknikleri alt basliklarimiz.

Sanat egitmenlerini hedefleyen ancak her sektore acik, herkesin yararlanabilecegi bir sunumdur.

 

PROF. DR. TAYFUN AKKAYA

 

Tarih, sanat tarihi, kültür,uygarlık,bilim- sanat bilimleri, mitoloji, arkeoloji, sanat, felsefe,çağdaş eğitim, bayrak aşkı,insan-canlı-doğa sevgisi, gerçek inanç; laik ve üniter devlet, ulusalcılık, basiret, Atatürkçülük.

4 Mayıs, Gölcük(Kocaeli) doğumludur.

İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü: Lisans.

İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü , Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, Sanat Tarihi Anabilim Dalı : Yüksek Lisans.

İstanbul Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü ,Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü, Sanat Tarihi Anabilim Dalı, Bizans Sanatı Kürsüsü: Doktora.

1985 : Yrd. Doçent Doktor olarak M.Ü. Atatürk Eğitim Fakültesi, Resim-İş Eğitimi Bölümü'nde Çalışmaya başladı. 

1994: Doçent Unvanını aldı.

2001: Profesör Unvanını aldı. 

 

İlk, orta ve lise tahsilini Gölcük’te tamamladıktan sonra, İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakülesi, Arkeoloji ve Sanat Tarihi Bölümü'nden Lisansını Prof. Dr. Semavi Eyice’ nin yanında yaparak mezun olmuştur. Prof. Dr. Oktay Aslanapa’dan ”Türk-İslam Sanatı”, Prof. Dr. İbrahim Kafesoğlu’ ndan “Umumi Türk ve Asya Tarihi” ve Prof. Dr. Nurhan Atasoy’dan “Avrupa Sanatı(Estetik ve Sanat Tarihi)” sertifikalarını yapmıştır. 

 

Öğrenciliği sırasında: ILCA(Amerikan Kültür Merkezi) ve Batı Dilleri Merkezi, İleri İngilizce Kursları’nı tamamladı. İstanbul’a gelen yabancı turistlere dört yıl amatör rehberlik yaptı. Belçika’daki Uluslar arası Arkeoloji kamplarına katılarak: “ Kazı” ve “Restorasyon” dallarında sertifika aldı. İngiltere’ye giderek, lisanını geliştirdi ve mesleki tecrübelerini arttırdı. Üniversiteden mezun olduktan sonra, iki yıl Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu'nda görev yaptı. A.I.T.(Alliance International Of Tourism)’nin Avusturya’daki Uluslararası Turizm Kongresine T.T.O.K.(Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu)’nun temsilcisi olarak katıldı ve Kongre sonrasında Avusturya, Belçika ve İngiltere’de belli başlı merkezleri ve müzeleri ziyaret ederek, incelemeler yapma imkanını buldu. Mezun olduğu bölümde Yüksek Lisansını ve akabinde de Doktora çalışmasını Prof. Dr. Semavi Eyice’nin yönetiminde tamamladı.

 

12 Eylül 1985 tarihinde Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, Resim-İş Eğitimi Bölümü’ne Öğretim Üyesi(Yrd.Doç.Dr.) olarak atandı. 26.10.1994 tarihinde Sanat tarihi Anabilim Dalında “ Üniversite Doçenti” unvan ve yetkisini aldıktan sonra M.Ü.A.E.F.Resim-İş Eğitimi Bölümü’nde Doçent kadrosuna atandı.2001 Yılında profesörlük ünvanını aldı.

 

Halen, Marmara Üniversitesi, Atatürk Eğitim Fakültesi, Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü, Resim-İş Eğitimi Anabilim Dalı'nda: Prof. Dr. olarak çalışmaya devam etmektedir.

 

katılım ücreti: tam 150TL, öğrenci 100TL