21. İKSV Tiyatro Festivali - Önce

BİLETLER İKSV GİŞELERİNDE VE BİLETİX GİŞELERİNDEN SATILMAKTADIR.

 

Ortak Yapımcılar: DeVIR / CAPa

Yazan ve Yöneten: Pedro Penim

Işık Tasarımı: Rui Monteiro

Video Tasarımı: Jorge Jácome

Yapım Yönetmeni: Bernardo de Lacerda

Prodüksiyon: Bruno Reis, Teatro Praga

Oynayanlar: Bernardo de Lacerda, Frederico Serpa, Pedro Penim

 

İşbirliğiyle Encontros de Novas Dramaturgias (Teatro Gil Vicente, Coimbra), Festival Temps d’Image (Lisbon), Teatro Praga (Portekiz Kültür Bakanlığı’nın finansal katkılarıyla)

 

Bu performans 3. Encontros do DeVIR Festivali / CAPa tarafından sipariş edilmiş ve Encontros de Novas Dramaturgias (Coimbra) ve Teatro Praga’nın işbirliğiyle sahnelenmiştir.

 

+12 yaş için uygundur.

 

İngilizce; Türkçe üstyazılı.

 

İstanbul ve Lizbon’da benzer anlamlar taşıyan iki sözcük çalınır kulaklara: Melankoli duygusuna, acı veren şimdiki anın inkârına, pek çok kültürde rastlanan yitip gitmiş bir mutluluğa duyulan özleme işaret eden ve de çoğunlukla bir tespit olarak dile getirilen hüzün ve saudade. Buenos Aires’de bu his mufa, Moskova’da toska, Memphis’de blues, Wales’de hiareth, Torino’da mestizia adını alır, ancak başka hiçbir yerde Portekiz ve Türkiye’de olduğu kadar yaygın bir tesiri yoktur bu sözcüklerin. Portekizli yönetmen Pedro Penim, iki yıl önce İstanbul’a taşındığında şehirdeki bu duygu durumunun etkisi altında kaldı. Onu İstanbul’dayken evinde hissettiren bu sözcükler, yönetmene bu iki duygu durumu arasındaki benzerlik hakkında yazmak için esin kaynağı oldu. Lizbon ve İstanbul’a hâkim olan bu duygu, İskenderiye’nin iç sıkıntısından Prag’ın ürpertisine, Glasgow’un kasvetinden Boston’ın umursamazlığına, ihtişamlı bir geçmişe özlem duyulan, şimdiki zamanın gerilimlerine tarihin dehlizlerinde yanıt aranan pek çok başka yerde de kendini gösterir. Önce, seyirciyi 2017’den başlayarak bir melankoli atlasının kılavuzluğunda zamanda yolculuğa davet eden bir performans.

 

Yaklaşık 45’ sürer; ara yoktur.